اگر با سنگ شناسان درباره سنگ صحبت کنيد، حتما به شما خواهند گفت دنيای سنگ دنيای بزرگ، زيبا و شگفت آوری است.


 

firoozeh_1.jpg
سنگها انواع و اقسام مختلفی دارند که گرانبهاترين آنها از ديرباز زيور بدن انسان بوده است. از قديم سنگها به داشتن خواص ويژه ای مرسوم بوده اند و مردم آنها را در تماس با بدنشان قرار می دادند تا از اين طريق اثرات آنها را دريافت کنند. مثلا سنگ فيروزه برای چشم نظر و گشايش رزق و روزی و سنگهای حديد و عنبر که از صمغ درخت صنوبر تهيه می شود برای تسکين اعصاب، تنطيم ضربان قلب و فشار خون استفاده می شود. امروز نيز سنگ درمانی و کشف خواص طبی و علمی سنگها و صمغهايی که به شکل سنگ درمی آيند ميان انرژی درمانان، داروسازان و سنگ شناسان رايج شده است.

از نظر استانداردهای امروزی سنگها هرچه صيقلی تر، شفاف تر و خوش رنگ تر باشند و رگه و لکه در آنها ديده نشود، ارزشمند تر و مرغوب تر هستند. مرغوبيت سنگها نيز هر چه بالاتر باشد گرانبها تر خواهند بود. مثلا الماس که از گرانبها ترين سنگهاست، از شفاف ترين سنگها نيز هست.

سنگ ايران؛ فيروزه نيشابور

در ايران مرغوب ترين سنگ شناخته شده فيروزه است. از معدن فيروزه نيشابور که در ۴۰ کيلومتری مشهد و در دامنه های کوه بينالود قرار دارد و تا دو معدن ديگر در دامغان و سمنان ريشه دوانده، بهترين فيروزه جهان استخراج می شود. گفته می شود کوه معدن نيشابور رنگی مايل به آبی فيروزه ای دارد و تا کنون تنها اين کوه به اين رنگ در جهان شناخته شده است. همچنانکه نيشابور را نيز شهر فيروزه ای می نامند.


firoozeh.jpg


آقای تشکری، يکی از اعضای اتحاديه صنايع دستی فيروزه نيشابور درباره اين معدن می گويد: قدمت معدن فيروزه نيشابور به دو هزار سال می رسد اما نزديک به ۵۰۰ سال است که از آن فيروزه استخراج می شود و تا کنون مقام اول را در جهان داشته است.

او به فيروزه های آمريکايی، مصری و چينی نيز اشاره می کند و می گويد: فيروزه آمريکا که از ايالت آريزونا استخراج می شود، در جهان به لحاظ مرغوبيت مقام دوم را دارد. فيروزه چينی سنگ رنگ شده است و مشتريان قادر نيستند آن را از سنگ واقعی فيروزه تشخيص دهند اما با اين حال در صنايع دستی که مقادير زيادی فيروزه نياز دارد از فيروزه چينی استفاده می شود چرا که فيروزه نيشابوری بسيار گران تر از ساير فيروزه ها است.

از آقای تشکری که از سن کم در حرفه فيروزه تراشی نزد پدرش بوده، علت گرانبها بودن فيروزه نيشابور را پرسديم، گفت: رنگ آبی فيروزه نيشابور در جهان منحصر به فرد است. فيروزه ها رنگهای مختلفی دارند که از آبی فيروزه ای يا آبی آسمانی و شفاف شروع تا آبی کدر مايل به سبز و حتی سبز ادامه دارد. ميان فيروزه شناسان و فيروزه تراشان فيروزه نيشابور چون صاف تر، خوش رنگ تر و بدون لکه است، گرانبها تر است. در استاندار جهانی نيز از فيروزه ای که صاف تر و آبی تر باشد، در جواهرات سلطنتی استفاده می شود. مثلا فيروزه دامغان سبز مايل وحش آبی است يا فيروزه سمنان سبز روشن است که در مقايسه با فيروزه نيشابور مرغوبيت پايين تری دارد.

فيروزه نيشابور تا اين اندازه گرانبهاست که حتی فيروزه تراشان از خرده ها و دانه های ريز آن استفاده می کنند. به اين شيوه که خرده های سنگ فيروزه را با پلی استر پرس می کنند و آن را در قالبهای نقره شکل می دهند.

فيروزه در ميان ايرانيان سنگ چشم نظر شناخته شده و به همين دليل از اين سنگ هميشه استقبال می شده است. همچنين اين سنگ طرفداران بسياری ميان عربهای خليج فارس دارد. به گفته فروشندگان فيروزه در دبی زنان عرب به زيورآلات فيروزه و مردان عرب به تسبيح های فيروزه عجمی يا همان فيروزه ايران علاقه نشان می دهند. اين در حالی است که تسبيح فيروزه نيشابور بسيار گران قيمت است و تنها برای گفتن ذکر به کار نمی رود بلکه به همراه داشتن آن تشخص و برازندگی دارنده آن محسوب می شود.

در سالهای اخير علاقه عربها به فيروزه ايرانی سبب شده که از ترکيب نقره و فيروزه زيورآلات، ظروف و دکوری هايی مانند مجسمه های عقاب در ايران ساخته و به کشورهای عربی صادر شود.

 

لاجورد
لاپیس_لازولی ( لاجورد) : سنگ عشق و دوستی · گرفتگی گلو را درمان می کند · در رفع تورمها? نیش زدگ
یشم
دستبند یشم تشکیل شده از گلهای تراشیده شده وزن : حدود 6 گرم با قابلیت تغییر سایز یشم (جید) : شادی بخش ·
عقیق سیاه
انیکس ( عقیق سیاه- عقیق سلیمانی ) : سنگ شهامت و حقیقت تقویت کننده حس شنوایی? ناخن? پوست? چشم? پا و موها محرک
عقیق سلیمانی
یک آویز زیبا از اونیکس با قاب نقره انیکس ( عقیق سیاه- عقیق سلیمانی ) : سنگ شهامت و حقیقت تقویت کننده حس شن
فیروزه
فیروزه : همواره از شما حفاظت میکند موثر در عملکرد نادرست کبد و غدد، بیماریهای چشم، درد گلو، التهابات ریوی و بیماریه
آماتیست
آمیتیست: آرام بخش و از بین برنده عادات ناپسند · مخصوص دردهای ناحیه سر، میگرن و فشارهای عصبی شدید ·
مروارید
گردنبندی بسیار زیبا که چشم هر بیننده ای را خیره می کند بسیار جذاب که با لباس های شما ست شده و مناسب مجالس و میهمانی ه
کوارتز صورتی
· موثر بر قلب? گردش خون ?مجراهای خونی (تنگی مجراها ) ?بیماریهای خونی و سرطان خون · کمک به عمل تخمدا
چشم ببر
چشم ببر: سنگی که تمرکز شما را بالا می برد · فعال کننده مراکز حرکتی بدن مثل استخوانها و مفاصل ·
فیروزه نیشابور
فیروزه : همواره از شما حفاظت میکند موثر در عملکرد نادرست کبد و غدد، بیماریهای چشم، درد گلو، التهابات ریوی و بیماریه
 
رز کوارتز
نگین آماتیست 9/5 قیراطی درجه 1 آمیتیست: آرام بخش و از بین برنده عادات ناپسند مخصوص دردهای ناحیه سر، میگ
توژاز طلایی
توپاز طلایی 7/3 قیراطی درجه یک - افزایش تمرکز و شادی قدرت تمرکز ، خلاقیت و آگاهی را زیاد می کند،این سنگ باعث شادی، خل
کهربا
مناسب برای : - دردهای ناحیه گلو - زکام - تب - دردهای چشم و گوش - کنترل عملکرد کبد و تیروئید - افزایش س
مرجان پرورشی
مرجان 4/3 قیراطی کریستال ها، گوهرها، مرجان، مروارید و صدف ها آفریده هائی هستند که قدرت جذب و هدایت امواج انرژی را دار

+ نوشته شده توسط م در ۸۷/۰۸/۰۷ و ساعت |